facebook
×
mielno
MIELNO.COM – Internetowy Informator

Mielno miejscowość i okolice

Mielno wraz z osiedlem Unieście w dniu 01 stycznia 2017r. otrzymało prawa miejskie. Do tego czasu stanowiło dużą wieś gminną w północno-zachodniej Polsce, na obszarze powiatu koszalińskiego.
Wraz z sąsiadującymi Mielenkiem stanowi jeden z popularniejszych kompleksów wypoczynkowo-rekracyjnych tej części wybrzeża Bałtyku.

Mielno usytuowane jest w środkowej części wybrzeża Morza Bałtyckiego na pobrzeżu Słowińskim, 6 km na północ od Koszalina. Na północy jej granicę tworzy brzeg Morza Bałtyckiego - długość 25 km. Miejscowości sąsiadujące z Mielnem to: Mielenko 3 km, Chłopy 5 km, Sarbinowo 7 km, Gąski 10 km.

Część Mielna, Osiedle Unieście i Łazy od strony południowej ma dostęp do jeziora Jamno, które połączone jest z Bałtykiem kanałem Jemneńskim.

Atrkacjami Mielna są - piękna plaża wraz z nadmorska promenadą, przystań rybacka przy jeziorze Jamno na terenie osiedla Unieście, Pomnik Morsa, Pomnik Jelenia, poniemieckie bunkry, nadmorski szlak rowerowy, centrum sportów wodnych wraz z wypożyczalnią sprzetu, od niedawna piernikowy do do góry nogami.

Mieszkańcy Mielna utrzymują się głównie z turystyki.  Pierwsi letnicy spragnieni morskich kąpieli pojawili się w Mielnie w połowie XIX wieku. W rok 1897 miejscowość odwiedziło ponad 500 osób. Kolejne lata to już stały wzrost liczby turystów. Ten okres stanowił przełom, bowiem Mielno stało się od tej chwili elegancką miejscowością wypoczynkową. Świadectwem tego okresu są pensjonaty z końca XIX wieku i z początku XX wieku, które zachowały się w swej świetności do dziś. Budowle można zobaczyć przy ulicach 1 Maja, Kościuszki, Chrobrego.

Gmina i miasto Mielno oferuje szereg miejsc noclegowych zróżnicowanych pod kątem standardu i cen. Słynie również  z bogatej oferty rozrywkowej - w sezonie czynna jest duża ilość klubów, pubów, dyskotek, ponadto odbywają się liczne koncerty na świeżym powietrzu. Zimą entuzjaści zimnych kąpieli zjeżdżają do Mielna na coroczny Zlot Morsów. 

Galeria